Národní parky

Váš průvodce národními parky celého světa

České Švýcarsko

13. 8. 2008 vložil admin

Národní park České Švýcarsko, resp. celá oblast Česko-Saského Švýcarska patří k tradičním a vyhledávaným oblastem turistiky ve střední Evropě. Národní park o rozloze 79,25km2 zde byl vyhlášen 1. ledna 2000.

České Švýcarsko se nachází v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská, na německé straně hranice na něj navazuje NP Saské Švýcarsko. Geologicky náleží do Děčínské vrchoviny.

Území národního parku je zpřístupněno sítí značených cest. K velmi zajímavým úsekům patří zejména naučné stezky okolím Hřenska (Pravčická brána, Tichá soutěska) a naučná stezka Jetřichovické skály.

A jak vlastně oblast přišla ke svému netradičnímu pojmenování? Název České Švýcarsko je odvozen od názvu Saské Švýcarsko, který je používaný pro německou část Labských pískovců již od 18. století. Hlavní díl zásluh na tomto pojmenování mají zejména švýcarští malíři Adrian Zingg a Anton Graff. Oba umělci působili na Akademii v Drážďanech a věnovali se malbě krajiny podél Labe. Důvod byl prozaický: připomínala jim totiž jejich domovinu. Trempové toto území nazývali také jako Zadní země.

Základní údaje:

Rozloha: 79 km2
Nejvyšší bod: 619 m (Růžovský vrch)
Nejnižší bod: 116 m (obec Hřensko - zároveň se jedná o nejnižší bod České republiky)

Kontakt:

ČR - Správa Národního parku České Švýcarsko
Pražská 52, 40746 Krásná Lípa
Tel.: +420 412 354 050
Fax: +420 412 354 055
e-mail: n.park@npcs.c
web: http://www.npcs.cz

Přidejte komentář